Zeneiskolánk minden sikere, elismerése növendékeink és szüleik sikere is
Március 29-én vehetjük át ismét az oklevelet, mely Tehetségpontként ismeri el iskolánkat.
Nemrég pedig elnyertük a Családbarát Köznevelési Intézmény díjat, a Prof. Dr. Kopp Mária és férje Skrabski Árpád által létrehozott Három Királyfi Három Királylány Alapítványtól (www.haromkiralyfi.hu).
A 2022-ben megalapított Családbarát Köznevelési Intézmény díj célja a kiemelkedően családbarát működésű köznevelési intézmények szakmai munkájának, az emberbarát működési modellek, közösségépítő jó gyakorlatok elismerése, valamint a társadalom figyelmének felhívása az ebben élenjáró intézményekre. A díjat minden évben hat kategóriában (bölcsőde, óvoda, általános iskola, középfokú oktatási intézmény, alapfokú művészetoktatási intézmény és gyógypedagógiai oktatási és nevelési intézmény) ítéli oda a zsűri.
Közöttük idén a TAZI-nak is.
Köszönjük növendékeinknek és szüleiknek, hogy inspiráló partnereink „jógyakorlatainkban”, melyekkel a kodályi alapokon nyugvó, a kor kihívásait is szem előtt tartó zenei nevelést szolgáljuk.
A TAZI hegedűsei közül két páros versenyzett a váci hegedű-duó versenyen
![]() |
A XIII. Országos Bartók Béla Hegedű-duó Versenyt március 7-8-án, Vácott rendezték meg. Lu Wenyi és Hu Zhanyun (2. korcsoport), Vizeli Máté növendékei nagyon szépen játszottak. A Yin Luohan és Lóczi-Nagy Gemma duó a 3. korcsoport - egyébként legnépesebb és kimagaslóan színvonalas - mezőnyében 1. helyezést ért el, és játszhatott a másnapi gálahangversenyen is. Tanáruk, Borsos Ágnes felkészítő tanári különdíjat kapott. |
Zeneiskolánk 2 növendéke I. díjat kapott a szolfézs- és népdaléneklési versenyen
![]() |
Két növendékünk első helyezést ért el a március 10-én megrendezett V. Budapesti Járdányi Pál Szolfézs- és Népdaléneklési Verseny döntőjében, tanáraikat pedig felkészítő tanári különdíjjal jutalmazták. Lottenbach Ilona, Magyar Margit tanítványa, a 2.B korcsoportban, Abekova Ademi, Kiss Anna növendéke pedig az 1. korcsoportban lett a legjobb. |
A mélyrézfúvós tanszak megalapítóját, Sztán Tivadart gyászoljuk
Elhunyt Sztán Tivadar harsonaművész, a VI. kerületi Állami Zeneiskola (ma Tóth Aladár Zeneiskola) és a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI egykori tanára, az Állami Hangversenyzenekar szólamvezető harsonaművésze. Tagja volt a Magyar Rézfúvós Együttesnek, mellyel kortárs művek sorát mutatták be, vették lemezre, és a Corpus Trombone Quartett-nek.
A Békés megyei Kétegyházán született művész szegény, egyszerű családból származik, aki a 20. század legviharosabb évtizedeiben harcolta ki magának, hogy zenét tanulhasson. Egész életében szenvedélyesen kereste a szakmai kiteljesedés útját. Erről is hosszabban beszél a MZMSZ Értéktár programja keretében vele készített interjúban.
Iskolánkba 1969-ben Bántai Vilmos fuvolaművész hívta tanítani. Az ő gondos és kreatív tevékenysége alapozta meg a zeneiskolai mélyrézfúvós hangszerek oktatását. Kétegyházáról és máshonnan is használt hangszereket kért és pl. a mai székhelyünkön akkor még működő általános iskolában toborzott növendékeket. A harsona mellett tanított tubát, trombitát és vadászkürtöt is.
Számos kiváló harsonást indított el a pályáján, köztük Gőz Lászlót, a BMC igazgatóját és Makovecz Pál harsonaművészt. 1984 után kezdett tanítani a zeneművészeti főiskolán, így egy általa kinevelt utódra hagyta zeneiskolánk rézfúvós tanszakát.
(A VI. kerületi zeneiskolai évekről az interjú 1:05:10 percétől beszél.)
Nemcsak odaadó tanár és kolléga volt, akinek szenvedélye lett a tanítás. Muzsikusként nemzetközileg is jelentős pályát mondhatott magáénak, aki a zeneművészet legnagyobb alakjaival dolgozott együtt.
Mély humánuma, önzetlensége, humora, életszeretete mindannyiunk előtt példa marad, melyet szeretettel őrzünk meg.
Nyugodjon békében!
Magyar Margit, igazgató
Sztán Tivadar búcsúztatása 2025. február 28-án 11 órától lesz a Külső Józsefvárosi Református templomban. ( Budapest, VIII. ker. Kőris u. 13.)
Az 1970-es években készült fotón tanártársai körében látható. Balról jobbra haladva: Szervánszky Jenőné - zongora/korrepetitor; Bántai Vilmos - fuvola; Máté Antalné igh. - szolfézs; Baritz Ferenc - klarinét (Dés László egykori tanára); Sztán Tivadar - harsona; Barth Márta - igh, zongora; Csibi József - hegedű.)