A 100 éve született Sándor Judit operaénekesnő – és férje, Hárs Ernő költő, műfordító - emlékére helyeztek el emléktáblát és a megemlékezés koszorúit, a VI. kerületi Eötvös utca 4. számú alatti ház falán. A ház, amely épp szemben van az önkormányzat hivatalával, 65 éven át volt a művészházaspár otthona.
Sándor Judit elbűvölő hangja és személyisége élénken él az őt méltató Medveczky Ádám karmester emlékezetében, erről árulkodott az eleven elragadtatás, ahogyan beszélt róla:
„A szakmai tökéletesség, a kultúra és a zenei intelligencia csodálatos egysége jellemezte. Hangjának kiegyenlítettsége, törésmentessége, hangterjedelme szoprán szerepek eléneklésére is alkalmassá tették őt. Sándor Judit papnője volt a nagy barokk és klasszikus oratóriumoknak, ugyanakkor a különböző karakterek széles skáláját minden stílusban hitelesen tolmácsolta" – fejtette ki a karmester, és ezt mi sem illusztrálta szebben, mint az a Schubert-dal, amelyet a járókelők tegnap délután meghallgathattak Sándor Judit tolmácsolásában.
Az Eötvös utcán felállított hangszórókból áradó fényes hang tökéletesen megidézte azt a finom, „franciás” jelenséget, amilyennek a kortársak a művésznőt látták.
Az emléktáblát leleplező Ókovács Szilveszter, az operaház főigazgatója is kiemelte a franciás vonalat, amit az is jelez, hogy Debussy Pelléas és Mélisande című, az Operaházban is sokat játszott művének női főszerepét egy időben csak Sándor Judit énekelte.
„Lelkében ott volt a franciára termett szépség és az a cizelláltság, amely az efféle finom, áttetsző zenékre alkalmassá tette őt” – tette hozzá az igazgató, aki szakmai minőségét tekintve Sándor Juditot Elisabeth Schwarzkopfhoz, a XX. század egyik legjelentősebb énekeséhez hasonlította.
Sándor Judit az 1930-as évek végén Fodor Ernő Zeneiskolájában folytatta tanulmányait – ennek emlékét őrzi iskolánk magánének tanszakának Sándor Judit-terme. Tanára S. Gervay Erzsébet, „állami művészi oklevelet nyert énekművésznő” volt. A terem felavatásán Sándor Judit ugyan már nem lehetett jelen, de férje, Hárs Ernő és számos családtag igen.
Az emléktáblát, amelyet Terézváros önkormányzata és a család állíttatott, igazgatónk, Magyar Margit is megkoszorúzta, valamint virágot helyezett el Pallagi Judit, a Tóth Aladár Operastúdió alapítója, 2015-ig a magánének tanszak vezetője.