Zenekarok, együttesek

Ifjúsági szimfónikus zenekar

Iskolánkban régi hagyományai vannak a zenekari játéknak. Első együttesünket Fodor Ernő hozta létre 1908-ban, majd a későbbi évtizedekből is több dokumentum maradt fenn különböző vonós- és szimfonikus zenekarok munkájáról.

Jelenlegi zenekarunk 1986-ban alakult a vonóstanszak felsőbb évfolyamos növendékeiből, majd 1988-ban bővült szimfonikus zenekarrá, amikor a fa- és rézfúvós tanszakokon tanuló idősebb tanulókat is bevontuk a munkába. Fellépéseinkkel részt veszünk Budapest és szűkebb környezetünk, Terézváros zenei életében. Sikerrel képviseltük az iskolát különböző hazai és külföldi vendégszereplések és fesztiválok alkalmával, több neves nemzetközi és hazai verseny győztesei és díjazottjai és számos nagyszabású produkció résztvevői voltunk.

A zenekari munka fontos kiegészítője a hangszeres tanulmányoknak. Már a zenetanulás első éveiben is ösztönzi a gyerekeket a megszerzett tudás önálló alkalmazására, emellett együttműködésre, alkalmazkodásra, közösségi szellemre nevel. A zenekari játék során kiegészül növendékeink zenei műveltsége is, hiszen az itt megtanult művek ajtót nyitnak a kamara- és nagyzenekari élmények, tágabb értelemben a „felnőtt” zenélés felé.

Együttesünk repertoárja igen széles, a 18. századtól napjaink zenéjéig terjed. Egyszerűbb szimfonikus- és kamarazenekari műveket és átiratokat egyaránt játszunk, emellett gyakran lépünk fel együtt iskolánk kórusaival is.

Munkánkban szinte valamennyi tanszak tanára részt vesz, hiszen a szimfonikus zene megszólaltatása sokféle (vonós, fúvós és ütős) hangszert igényel. A zenekar munkáját külön szólamvezető tanárok segítik szólampróbák vezetésével, kis csoportos műhelymunkával, az összpróbákon felmerülő hangszeres problémák megoldásával. Műsoraink összeállításában jelentős segítséget kapunk Serei Zsolt zeneszerzőtől, aki a zeneirodalom jelentős alkotásaiból számos – hangszertudásunknak és kamarazenei felkészültségünknek megfelelő – átiratot készített számunkra.

Több évtizede szervezünk nyári és évközi zenei táborokat, ahol kötetlen hangulatban, jó közösségben, intenzíven készülhetünk fel a programokra.

 Együttesünket Magyar Margit vezette megalakulásától 2013-ig. Ezt követően Héja Benedek, majd 2016 óta Kohán István az együttes vezető tanára.

Legjelentősebb sikereink:
Budapesti Zenekari Fesztivál (1989: nívódíj; 1991: kiemelt nívódíj; 1994: nívódíj)
I. Országos Zenekari Fesztivál (Salgótarján, 1992: 1. díj)
IV. Európai Ifjúsági Zenei Fesztivál (Budapest, 1995)
Nemzetközi Ifjúsági Zenekari Fesztivál (Koppenhága, 1996)
45. Európai Zenei Verseny (Neerpelt, 1997, 1. díj)
V. Európai Ifjúsági Zenei Fesztivál (Barcelona, 1998)
III. Országos Zenekari fesztivál (Abony, 1999: 2. díj)
VI. Európai Ifjúsági Zenei Fesztivál (Trondheim, 2000)
Eurotreff 2000, Ifjúsági Zenei Fesztivál (Waldürn, Baden-Württenberg és Magyarország közös millenniumi rendezvénye)
5o. Európai Zenei verseny (Neerpelt 2002, 2. díj)
IV. Országos Zenekari Fesztivál (Kecskemét 2002, 1.díj)
V. Országos Zeneiskolai Zenekari Verseny (Budapest 2005, 2. díj)
IX. Európai Ifjúsági Fesztivál (Budapest, 2007)
VII. Országos Zeneiskolai Zenekari Verseny (Gyöngyös 2011, 1. díj)
VIII. Országos Zeneiskolai Zenekari Verseny (Dunaújváros 2014, 1. díj)
Serei Zsolt: Macska című gyermekoperájának ősbemutatója a Művészetek Palotájában
IX. Országos zenekari verseny (Budapest 2017, 2. díj)

Vendégszerepléseink:
Athén (1988)
Bad Friedrichshall (Németország, 1988, 1994)
Zaandam (Hollandia, 1993)
Krakkó (2006)
London (2013)

Ifjusagi szimfonikus zenekar.JPG
Ifjusagi szimfonikus zenekar2.JPG
Ifjusagi szimfonikus zenekar3.JPG
 emblemablue Tóth Aladár Zeneiskola
Alapfokú Művészeti Iskola
 tehetsegblue Az Oktatási Hivatal Bázisintézménye
Akkreditált Kiváló Tehetségpont
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
a Debreceni Egyetem és a
Pécsi Tudományegyetem Partneriskolája
 ohnobackground Cím: 1063 Budapest, Szív u. 19-21.
Telefon:
+36-1-4130459
+36-1-3428104
+36-1-4130818

E-mail: tazi@tothaladar.hu

Tóth Aladár Alapítvány
Regisztrált Tehetségpont

Adószám: 19654858-1-41
Bankszámlaszám: 11706016-20718417-00000000
(OTP Bank)

Köszönjük, hogy adója 1%-nak felajánlásával támogatja az alapítványt!