Tanári közösségünk rajthoz állt, és megnyitottuk a jubileumi tanévet
Így kezdtük el a 120. jubileumi tanévet - egyelőre még gyerekek nélkül.
Magyar Margit igazgató felolvasta a miniszteri oklevéllel jutalmazott nyugdíjba vonuló igazgatóhelyettes, Dunavölgyi Mária búcsúlevelét, melynek legszebb sorait idézzük:
"Furcsa lesz hogy hosszú idő után nem leszek köztetek a szép és hosszú évnyitó értekezleten. Nem indul el számomra a szokásos év eleji nyüzsgés, kérdés- és feladatáradat, a határidő-stressz, hogy aztán szusszanhassunk, úgy november környékén, hogy ez is rendben megvolt, elszaladt…
Most következik a "mit is kezdjék most magammal" kérdésének feldolgozása. Persze a közeljövőben sok feladatot bekészítettem már, és ki tudja, jöhetnek újak is… Tehát nem vagyok kétségbeesve. Sok minden eszembe jut, ami igazi szép emlék marad nekem, mint egy élményteli, színpompás kirándulós nap a családdal…
Hiányozni fogtok!"
Dunavölgyi Mária utóda az igazgatóhelyettesi pozícióban ütőtanárunk, Holló Miklós lett.
Hallhattunk egy keveset az oktatási környezet várható változásairól, és hogy igazgatónk miként látja ebben a Tóth Aladár Zeneiskola helyzetét.
"Mi az, amiről úgy érzem, nem változott-e falak között, mióta 23 évesen ide kerültem? Gyerekközpontú tanítás, a zenei kifejezés szükségességének megteremtése, a közösségi zenélés biztosítása, a kiemelkedő tanáregyéniségek munkája, a szellemi tevékenység a zenepedagógiai kiadványok irányába. A tehetség megtalálása, fejlesztése a zenei képességekben.
Látnunk kell egy folyamatot, hogy érezzétek: amit a hétköznapokban tesztek, a legnagyobb érték, melyet hitetek, elkötelezettségetek teremthet csak meg. Akkor lesz ennek az iskolának következő 120 éve, ha megtalálja az itt ragadni akaró, a TAZI közösségéért tenni akaró tanárokat, diákokat, támogatókat. (...)
Változó világunkban olyan értékeket őrzünk, melyek kiállták már az idő próbáját. Mindemellett szükségszerű hogy nap mint nap átgondoljuk, hogyan építhetjük be, fogadhatjuk el a változásokat munkákban, miként reflektálhatunk a gazdasági és társadalmi változásokra, az oktatással szemben támasztott elvárásokra."
Magyar Margit bemutatta az új kollégákat.
A távozó Lilik Judit helyett Hruby Edit és Bégány Csenge Anna fog magánéneket tanítani. Judit tanszakvezetői feladatait Kertész Rita veszi át.
Dunavölgyi Mária helyett Bóka Emőke tanít fagottot.
Új kollégáink között köszönthetjük még: Forró Fruzsinát (fuvola), Marosfalvi Tündét és Szabó Esztert (zongora), Sirokai Szabó Mátyást (ütő).
Gratuláltunk az év végén Tóth Aladár-díjjal jutalmazott Kovácsné Szabó Zsuzsa gitártanárnak, aki 31 éve tanít zeneiskolánkban, vezeti a gitárzenekart, és számos közösségi rendezvényünk aktív és kreatív szervezője, résztvevője, és - a jelek szerint is - igen népszerű tagja a tantestületnek.
Magyar Margit az évnyitó ünnepélyes részét lezárva az alábbi gondolatokkal kívánt sikeres, eredményes jubileumi tanévet:
"Hiszem, hogy nekünk itt egyetlen dolgunk lenne. Örömet adni és bizalmat építeni a gyerekekben a jövő felé. Magunkban is megteremtve ezt juthatunk előbbre. Más nem fog nekünk segíteni ebben. Ezért is válik egyre inkább fontossá, milyen közösséggé alakulunk. De hittel és bizalommal nyitom meg most ünnepi tanévünket, kívánva valamennyiünknek eredményes, örömteli feladatokat, sikereket, a TAZI közösségének tagjaként."
Szeretettel várjuk zeneiskolánk valamennyi régi és új növendékét!
Kedves Zeneiskolás, Kedves Szülő!
A 2023-2024. tanévre a jelentkezés szeptember 5 - 7. között lesz, a főtárgytanárokkal előre egyeztetett időpontban.
Az időpont táblázatot itt láthatja.
Kérjük, hogyha még nem töltötte ki az adatlapot, akkor a következő adatokat hozza magával:
gyermeke adószáma, Taj-száma, tanulói azonosító száma (a diákigazolványon van) , elvált szülők esetén a gondviselőnek rendelkeznie kell a beiratkozásnál a másik szülő hozzájárulásával. A jelentkezés egyben órarendi megbeszélés is.
Várjuk Önöket szeretettel a jubileumi tanév valamennyi eseményére!
Sikeres, örömteli zenetanulást kívánunk:
Magyar Margit igazgató és a TAZI tanárai
Bemutatjuk kincseinket: Fodor Ernő beköszöntő írása az 1906-ban kiadott Évkönyvben
Zeneiskolánk féltő gonddal őrzi - és a 120. éves jubileum alkalmából közzé is teszi - a Fodor Zeneiskola évkönyveit.
A kötetek sora sajnos nem hiánytalan, az első például a harmadik, vagyis az 1905-1906. tanév krónikája. (A képre kattintva tekinthető meg.)
A direktor bevezetőjében örömmel adja hírül, hogy az iskola növendékeinek létszáma visszaigazolja, mennyire hiánypótló tett volt megalapítani az iskolarendszerű zeneoktatást.
Az iskola megnyitásakor a létszám 160 volt, a második tanévben már 290, a harmadik tanévet pedig 490 beiratkozott zenetanulóval kezdték.
Fodor Ernő így elemzi a siker okait:
"Az intézetnek megalapításától kezdve fő elve volt hogy az intézet tanári kara magába tömörítse és egészében képviselje az Országos Magyar Királyi Zeneakadémiát végzett tanerők legkiválóbbjait, továbbá, hogy a nevelés módszere és a tanítás módszere teljesen a Zeneakadémia elismert szellemével fejlesztessék. A három év szép eredménye után büszkén vallhatom, hogy ez az elv amelyet szem elől soha nem tévesztettem, nemcsak növendékeinknél és azok szüleinél talált visszhangra, hanem az intézet nagy sikerének hatása alatt már előbb fennállott zeneiskolák is egymás után alakulnak át az intézet mintájára."
"Fontos tényezője volt a haladásnak és a sikernek, hogy az intézet tanári kara teljes czéltudatossággal és paedagógiai képességeivel a komoly munkára késztette, lelkiismeretes tanulásra szoktatta növendékeinket. Véget vetettünk annak a téves felfogásnak, hogy a magán iskolában nincs ami buzgalomra és komolyságra ösztönözné a növendéket. A mi növendékeink nemcsak szorgalmasan tanulnak, de kedvvel is. Figyelembe vettük minden egyes növendék külön egyéniségét, egyengettük a tehetség útját, buzdítottuk az igyekvőt, fejlesztettük a gyengébb képességűeket, de eréllyel és szigorral jártunk el a közönyös vagy hanyag növendékkel szemben."
Jubileumi évet nyitunk meg hamarosan: zeneiskolánk gazdag történelme immár 120 éves
120 éve ilyenkor bajuszos, cvikkeres férfi lépkedett fel lassan az Andrássy út 40. számú ház harmadik emeletére. Megállt egy ajtó előtt, melyen kis tábla hirdette: „Fodor Ernő Zeneiskolája Akadémiai Előkészítő Tanfolyam”. Végigsimította a betűket és elfordította a zárban a kulcsot. Elégedetten nyugtázta, hogy már a függönyök is fölkerültek, hogy megszűrjék az Oktogon zaját.
Belépett a Direktor feliratú szobába, leült az íróasztalhoz. Még egyszer belenézett a beiratkozási naplóba, és elfelhősödött a tekintete: még öt nap, és 160 növendék kezdi el zenei tanulmányait abban az iskolában, amelyről oly régóta álmodott, amelyért annyit dolgozott, amibe minden keresetét beletette.
Elképzelte, ahogyan öt nap múlva illedelmes növendékek lépnek be, szomjas tekintettel, életre kelnek a hangszerek, tanítás zaja töri meg a mostani csendet. Fölállt, fölnyitotta zongorája fedelét, ujjait végigfuttatta a billentyűkön, és a hangorkánban elöntötte a bizonyosság, hogy jól döntött, amikor zongoraművészi karrierjét tanításra és iskolaalapításra cserélte.
Nagy út állt mögötte. „Már csak öt nap!” – mondta magában és lecsukta a zongora fedelét. „Kezdhetjük!”
Valahogy így várhatta az első tanítási napot iskolánk alapítója, Fodor Ernő, 120 évvel ezelőtt.
Életrajzát, egy kortársától származó jellemrajzát itt olvashatjátok el.
Jubileumi évet nyitunk meg hamarosan. Várjuk mi is a zenére szomjas tekintetű régi és új növendékeinket! Legyen még néhány szép nyári napotok addig is!
Megszépült a zeneiskolánk mögötti közös udvar
Aki figyelmesen járt mostanában nálunk, örömteli változást érzékelhetett: az iskola homlokzatának újjászületése után idén megújult az Erkel iskolával közös udvar - színes, biztonságos, gyerekintézményhez méltó esztétikus külsőt öltött.
A gyerekek boldogan birtokba is vették, rohangálnak, labdáznak a színes puha gumiszőnyegen.
Talán leginkább a szivárványszín, hullámos padokat kímélik, hisz azokon legfeljebb üldögélni lehet, és hát ki akar üldögélni, ha már egyszer kiszabadulhatott az udvarra?!
Aki az udvar megújításának történetére kíváncsi, elolvashatja a kerületi újságban, itt.