Magyar Valentin lesz márciusi Bösendorfer-koncertünk vendége
Magyar Valentin zenei tanulmányait 2006-ban kezdte a balassagyarmati Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskolában. Fényes tehetsége hétévesen tűnt föl, amikor a 2013-as nyíregyházi XIII. Országos Zongoraversenyen kiemelt 1. helyezést ért el. 2013-2015-ig Eckhardt Gábor zongoraművésznél tanult a Tóth Aladár Zeneiskolában, majd 2015-ben felvették a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Képzőjébe. Itt Eckhardt Gábor mellett Hargitai Imre és Wágner Rita egyengették a fejlődését. 2019 őszétől az egyetem klasszikus zongora szak alapképzésén (BA) folytatta tanulmányait Némethy Attilánál és Szokolay Balázsnál, jelenleg az intézmény mesterszakos növendéke, tanárai Várjon Dénes és Farkas Gábor.
Hazai és külföldi pódiumok rendszeres fellépője, több nemzetközi zongoraverseny díjazottja. 2020-ban megnyerte a Zeneakadémián megrendezésre kerülő Yamaha versenyt, valamint megosztott Fischer Annie-ösztöndíjban részesült. 2021-ben a Junior Prima Díjat vehette át. 2022 májusában a Zeneakadémián megrendezett Kocsis Zoltán-díj zongora kategóriájának első díját nyerte el megosztva.
Bösendorfer- koncertünkön is játszik egyik kedvenc zeneszerzőjétől, Rachmaninovtól. Egy interjúban elárulta, hogy a romantika korszakában született művek nagyon közel állnak hozzá. „Magamat is romantikus alkatnak tartom, ugyanakkor mindig más a »kedvenc« zeneszerzőm. Mindig van egy-két olyan mester, akiknek a művei magukkal ragadnak, és mélyen beleásom magam a munkásságukba, de ez időszakonként változó. A legutóbbi két ilyen zeneszerző Rachmaninov és Liszt volt.”
2023 áprilisától Berlinben folytatja tanulmányait.
Gyönyörű gálahangversennyel zárult a II. Magyar Kortárs Kamarazenei Fesztivál, ahol átadták a Babszi-díjat is
Még csak második alkalommal rendezte meg a Tóth Aladár Zeneiskola a Kortárs Magyar Kamarazenei Fesztivált, de máris kiderült, hogy a zeneiskolák számon tartják, és szívesen csatlakoznak, annak ellenére, hogy az eseményt viszonylag közelre időzítettük a tanévkezdéshez.A rangos zenepedagógiai díjátadóval egybekötött gálahangversenyt január 22-én tartottuk meg az Eötvös10 Művelődési Házban. Felléptek a fesztiválon kiemelt díjat nyert kamaraegyüttesek, valamint az iskola művészi pályára lépett volt illetve jelenlegi növendékei, tanárai.
A fesztivál pedagógiai és zenei tanulságairól a papageno.hu kulturális magazinban jelent meg cikk "Mit adhat a kortárs zene az alap- és középfokú művészetoktatáshoz?" címmel. Ebben a zsűri tagjai, zeneszerzők, zenepedagógusok összegzik a kortárs zene és az alapfokú zeneoktatás kapcsolódási lehetőségeire vonatkozó tapasztalataikat.
A Terézváros lapjában megjelent tudósítás "A kortárs kamarazenét éltetik" címmel olvasható.
A gálakoncerten adták át a zenepedagógusi szakmai közösség rangos kitüntetését, a Babszi-díjat, három zenepedagógusnak: H. Kürtösi Mónikának, a Kalász AMI zongora, zenetörténet és zeneelmélet tanárának; Megyimóreczné Schmidt Ildikónak, a Pécsi Liszt Ferenc Zeneiskola zongoratanárának.
Zeneiskolánkból Vadász Zsuzsanna zongoratanár, a Papp Lajos Regionális Zongoraverseny megálmodója, a TAZI nemrég nyugdíjba vonult mesterpedagógusa, volt tanszakvezetője kapta az elismerést.
II. Magyar Kortárs Kamarazenei Fesztivál díjátadó gálahangverseny az Eötvös10 Művelődési Házban
Tisztelettel meghívjuk Önt és kedves családját 2023. január 22-én vasárnap 11 órára, a Magyar Kultúra Napján tartandó II. Magyar Kortárs Kamarazenei Fesztivál díjátadó gálahangversenyére az Eötvös10 Művelődési Házba (1067 Budapest, Eötvös u. 10.). A programra a belépés ingyenes!
Artisjus Pedagógusi Díjat kapott zongoratanárunk, Réti Tamás
A díjazottat Szitha Tünde, a Universal MP Editio Musica Budapest ügyvezető igazgatója laudációjában így méltatta:
„A Tóth Aladár Zeneiskola, melyet Fodor Ernő alapított 1903-ban, működésének kezdete óta a mindenkori kortárs zene oktatásának egyik legfontosabb bázisa. Dohnányi, Bartók, Weiner és Kodály és kortársaik pedagógiai céllal is komponált művei már az 1920-as évek óta az iskola tananyagának és a növendékhangversenyeinek állandó részei voltak. A 2. világháború után ez az iskola lett az alapfokú zeneoktatás újító szellemű központja. Az itt működő tanárok által közreadott hangszeriskolák és pedagógiai programok nemcsak a klasszikus zenejátszás rejtelmeibe vezették be a zenei tanulmányaikat kezdő legfiatalabb generációkat , hanem sok évtizeden keresztül súlyt fektettek az új zene iránti fogékonyság kialakítására is.
Réti Tamás 2005 óta a Tóth Aladár Zeneiskola zongoratanára, 2013-tól egyik igazgatóhelyettese. Nemcsak tanárként, hanem vezetőként is követi az immár 120 éves hagyományokat. Halászné Veres Zsuzsa és Vadász Zsuzsanna segítségével és közreműködésével 2019-ben szervezte meg először a magyar zongorás kamarazenét fókuszba állító Magyar Kortárs Kamarazenei Fesztivált. A Covid időszak alatti kényszerű szünet után 2022 őszén második alkalommal rendezték meg a versenyt és már tervezik a következő évi esemény kiírását is. Az országos hatókörű rendezvény egyrészt teret kíván adni az együttmuzsikálás örömének, másrészt ösztönözni kívánja új pedagógiai művek megszületését és teret ad e művek bemutatásának is.
Az eddigi sikerekhez szeretettel gratulálok, és kívánom, hogy a verseny az elkövetkező években is minél több művön keresztül hozzon létre kapcsolatot a zenélni tanuló gyerekek és a magyar zeneszerzők idősebb és fiatal generációi között.”
Réti Tamás 2016-tól gyakorlatvezető mentortanár (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Pécsi Tudományegyetem), jelenleg a Pécsi Tudományegyetem "Oktatás és Társadalom" Neveléstudományi Doktori Iskolájának hallgatója. Zenepedagógiai kutatásainak fókuszában Varró Margit és Czövek Erna - a hajdani Fodor Zeneiskola, későbbi nevén I. sz. Körzeti Zeneiskola - tanárainak elméleti és gyakorlati munkássága, tágabban a zenei tehetséggondozás áll. E témákban számos alkalommal publikált illetve tartott előadást.
Artisjus Pedagógusi Díjjal azokat a zenepedagógusokat - valamint magyar nyelv és irodalom tanárokat - jutalmazzák, akik tanári pályafutásuk során nagy hangsúlyt fektetnek a kortárs magyar zene, illetve irodalom terjesztésére. Missziójuk, hogy a felnövekvő nemzedékek anyanyelvükként értsék és interpretálják a kortárs magyar zenét és irodalmat. Réti Tamás növendékeit már kezdő tanárként is rendszeresen vitte versenyekre, és évről évre mindig akadt egy-két kiemelkedő sikereket elért tanítványa. Fontosnak tartja, hogy már az alapfokú képzés során is rendszeresen találkozzanak a gyerekek kortárs zeneszerzők műveivel. E gondolat jegyében rendezi meg a Tóth Aladár Zeneiskola háromévente a Kortárs Magyar Kamarazenei Fesztivált Kovács Kálmánné "Babszi" emlékezetére. A fesztivál gálaestjén minden alkaalommal átadják a Babszi-díjat, melyet első alkalommal Réti Tamás kapott meg Eckhardt Gáborral, és Halászné Veres Zsuzsa akkori zongora tanszakvezetővel együtt.