Veszprémben vendégszerepelt december elején zeneiskolánk Tücsök- és Vonószenekara
Konferenciát rendezett az Európai Zeneiskolák Szövetsége, a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetsége és a Veszprémi Csermák Antal Zeneiskola - az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretében - a zenei nevelésről.
Az angol nyelvű szeminárium résztvevői megvitatták a kora gyermekkori zenei nevelés sokszínű módszereit, illetve azok kognitív, motorikus és szociális fejlesztő hatásait.
A szervezők olyan nemzetközi szakértőket hívtak meg előadónak, akik a legújabb fejlesztéseket, jógyakorlatokat és különböző megközelítéseket mutatták be Európa különböző tájairól.
A szemináriumra meghívták zeneiskolánk Tücsökzenekarát és Vonószenekarát, hogy felkészítő tanáraik vezetésével mutassák be a korai vonószenekari munka szép eredményeit.
Közreműködött még Koroleva Maria (oboa), Simon Gáspár (trombita), valamint Bánhegyi Bence (ütő).
A gyerekek nagyon szépen szerepeltek, jól érezték magukat, és a hangzás is egyben volt.
Köszönjük a felkészítő tanárok - Bánhegyi-Maros Dóra, Borsos Ágnes, Hanics Katalin, Holló Miklós, Katona Dóra, Kertész Noémi, Liget Regina, Simai László és Viczián Zsoltné - munkáját!
Elhunyt Béres János furulyaművész, iskolánk egykori legendás tanára
"Iskolánk egykori tanárának munkássága egybeforrt a magyar alapfokú hangszeres zenei nevelés állami iskolai hálózatának megteremtésével. Béres János közel hét évtizedes munkássága - a népi kultúra és a népzene iránti elkötelezettsége, hite, szeretete - mindenkire hatást gyakorolt.
Energiája, humora, bölcs életszemlélete átsegítette a legnehezebb élethelyzeteken is. Tanácsaival, útmutatásaival sok fiatal tanár munkáját bátorította.
1952-ben Kodály javaslatára került iskolánkba – akkori nevén az I. sz. Körzeti Zeneiskolába – az igazgató, Czövek Erna hívó szavára. A fiatal és tehetséges zenetanár lelkesedése, kreativitása minden akadályt leküzdött, így a kodályi gondolat, hogy a zene legyen mindenkié, úgy is megvalósulhatott, hogy az éneklés mellett a hangszertanulás által is gazdagította a gyerekeket. A Béres–furulya - amely az eredeti népi furulyák alapján készült – az ének-zene órák és a zeneiskolai fúvós oktatás alaphangszerévé vált. Béres János nevéhez fűződik a tananyag és a módszertan kidolgozása mellett az is, hogy a hangszer megtalálta helyét és szerepét a művészeti életben is. A furulyatanítás kezdeteinek történetét a Taní – TAZI – tani című interjúkötetben idézte fel.
1975 – től az Óbudai Állami Zeneiskolában folytatta munkáját, megteremtve a népzene tanításának első magyarországi műhelyét. Az ő nevéhez kötődik az óbudai iskola népzene tanszakán a tantárgyak kialakítása, az első tanárok meghívása. Nyugdíjba vonulásáig (1990) töretlenül fejlesztette a tanszak működését. A következő évtizedek is számtalan kiadvány, kotta, tanulmány megjelentetésével jelzik tenni akarását a népzene ügyéért.
Generációjának egyik legnagyobb hírnökétől búcsúzunk most, fejet hajtva az életút gazdagsága előtt. Megállunk, hogy köszönetet mondjunk a találkozásokért, a figyelemért, s felismerve az életút példaadását, e szellemi érték nélkülözhetetlenségét, megfogadjuk, hogy annak őrzése és továbbadása mindannyiunk közös ügyévé válik."
Magyar Margit
igazgató
A 2016-ban kiadott interjúkötetben megjelent életútinterjú Béres Jánossal itt olvasható.
Közönségdíjat nyert a XVI. Lengyel Zenei Fesztiválon Vida-Kun Gábor
Csellista növendékünk, Vida-Kun Gábor lett a közönség kedvence Győrben a XVI. Lengyel Zenei Fesztiválon.
Gratulálunk neki és tanárának, Dávid Krisztinának, valamint Gyülvészi Gábor zongorakísérőnek a szép sikerhez!
Istvánffy Benedek-díjat kapott zeneelmélet tanárunk, Lázár Dániel
Gratulálunk zeneelmélet-tanárunknak, Lázár Dánielnek, akit 22 pályázóból a leginkább érdemesnek talált a Magyar Zeneszerzők Egyesülete arra, hogy odaítélje neki az idei Istvánffy Benedek-díjat.
Az elismerést 40 éven aluli komoly- illetve művészi értékű könnyűzene-szerzők érdemelhetik ki az előző évben ősbemutatóként előadásra került műveikkel.
Lázár Dániel 2021 óta tanít zeneiskolánkban.
Gratulálunk a másik díjazottnak, Oláh Krisztiánnak, korábbi jazz-zongora tanárunknak is.