Szeretettel várjuk zeneiskolánk valamennyi régi és új növendékét!
Kedves Zeneiskolás, Kedves Szülő!
A 2023-2024. tanévre a jelentkezés szeptember 5 - 7. között lesz, a főtárgytanárokkal előre egyeztetett időpontban.
Az időpont táblázatot itt láthatja.
Kérjük, hogyha még nem töltötte ki az adatlapot, akkor a következő adatokat hozza magával:
gyermeke adószáma, Taj-száma, tanulói azonosító száma (a diákigazolványon van) , elvált szülők esetén a gondviselőnek rendelkeznie kell a beiratkozásnál a másik szülő hozzájárulásával. A jelentkezés egyben órarendi megbeszélés is.
Várjuk Önöket szeretettel a jubileumi tanév valamennyi eseményére!
Sikeres, örömteli zenetanulást kívánunk:
Magyar Margit igazgató és a TAZI tanárai
Bemutatjuk kincseinket: Fodor Ernő beköszöntő írása az 1906-ban kiadott Évkönyvben
Zeneiskolánk féltő gonddal őrzi - és a 120. éves jubileum alkalmából közzé is teszi - a Fodor Zeneiskola évkönyveit.
A kötetek sora sajnos nem hiánytalan, az első például a harmadik, vagyis az 1905-1906. tanév krónikája. (A képre kattintva tekinthető meg.)
A direktor bevezetőjében örömmel adja hírül, hogy az iskola növendékeinek létszáma visszaigazolja, mennyire hiánypótló tett volt megalapítani az iskolarendszerű zeneoktatást.
Az iskola megnyitásakor a létszám 160 volt, a második tanévben már 290, a harmadik tanévet pedig 490 beiratkozott zenetanulóval kezdték.
Fodor Ernő így elemzi a siker okait:
"Az intézetnek megalapításától kezdve fő elve volt hogy az intézet tanári kara magába tömörítse és egészében képviselje az Országos Magyar Királyi Zeneakadémiát végzett tanerők legkiválóbbjait, továbbá, hogy a nevelés módszere és a tanítás módszere teljesen a Zeneakadémia elismert szellemével fejlesztessék. A három év szép eredménye után büszkén vallhatom, hogy ez az elv amelyet szem elől soha nem tévesztettem, nemcsak növendékeinknél és azok szüleinél talált visszhangra, hanem az intézet nagy sikerének hatása alatt már előbb fennállott zeneiskolák is egymás után alakulnak át az intézet mintájára."
"Fontos tényezője volt a haladásnak és a sikernek, hogy az intézet tanári kara teljes czéltudatossággal és paedagógiai képességeivel a komoly munkára késztette, lelkiismeretes tanulásra szoktatta növendékeinket. Véget vetettünk annak a téves felfogásnak, hogy a magán iskolában nincs ami buzgalomra és komolyságra ösztönözné a növendéket. A mi növendékeink nemcsak szorgalmasan tanulnak, de kedvvel is. Figyelembe vettük minden egyes növendék külön egyéniségét, egyengettük a tehetség útját, buzdítottuk az igyekvőt, fejlesztettük a gyengébb képességűeket, de eréllyel és szigorral jártunk el a közönyös vagy hanyag növendékkel szemben."
Jubileumi évet nyitunk meg hamarosan: zeneiskolánk gazdag történelme immár 120 éves
120 éve ilyenkor bajuszos, cvikkeres férfi lépkedett fel lassan az Andrássy út 40. számú ház harmadik emeletére. Megállt egy ajtó előtt, melyen kis tábla hirdette: „Fodor Ernő Zeneiskolája Akadémiai Előkészítő Tanfolyam”. Végigsimította a betűket és elfordította a zárban a kulcsot. Elégedetten nyugtázta, hogy már a függönyök is fölkerültek, hogy megszűrjék az Oktogon zaját.
Belépett a Direktor feliratú szobába, leült az íróasztalhoz. Még egyszer belenézett a beiratkozási naplóba, és elfelhősödött a tekintete: még öt nap, és 160 növendék kezdi el zenei tanulmányait abban az iskolában, amelyről oly régóta álmodott, amelyért annyit dolgozott, amibe minden keresetét beletette.
Elképzelte, ahogyan öt nap múlva illedelmes növendékek lépnek be, szomjas tekintettel, életre kelnek a hangszerek, tanítás zaja töri meg a mostani csendet. Fölállt, fölnyitotta zongorája fedelét, ujjait végigfuttatta a billentyűkön, és a hangorkánban elöntötte a bizonyosság, hogy jól döntött, amikor zongoraművészi karrierjét tanításra és iskolaalapításra cserélte.
Nagy út állt mögötte. „Már csak öt nap!” – mondta magában és lecsukta a zongora fedelét. „Kezdhetjük!”
Valahogy így várhatta az első tanítási napot iskolánk alapítója, Fodor Ernő, 120 évvel ezelőtt.
Életrajzát, egy kortársától származó jellemrajzát itt olvashatjátok el.
Jubileumi évet nyitunk meg hamarosan. Várjuk mi is a zenére szomjas tekintetű régi és új növendékeinket! Legyen még néhány szép nyári napotok addig is!
Megszépült a zeneiskolánk mögötti közös udvar
Aki figyelmesen járt mostanában nálunk, örömteli változást érzékelhetett: az iskola homlokzatának újjászületése után idén megújult az Erkel iskolával közös udvar - színes, biztonságos, gyerekintézményhez méltó esztétikus külsőt öltött.
A gyerekek boldogan birtokba is vették, rohangálnak, labdáznak a színes puha gumiszőnyegen.
Talán leginkább a szivárványszín, hullámos padokat kímélik, hisz azokon legfeljebb üldögélni lehet, és hát ki akar üldögélni, ha már egyszer kiszabadulhatott az udvarra?!
Aki az udvar megújításának történetére kíváncsi, elolvashatja a kerületi újságban, itt.
Halászné Veres Zsuzsa "Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért" elismerésben részesült
A tehetséggondozás területén nyújtható legrangosabb elismerést összesen négy egyéni kategóriában adják 2013 óta minden évben. „Kiváló tehetséggondozó”, „Kiváló tehetségfejlesztő” és „Kiváló tehetségsegítő” elismerésben idén összesen ötvenen részesültek, „Életműdíjat” pedig hét szakember számára ítéltek meg. A jelöléshez két ajánló által készített közös felterjesztés szükséges. A díjazottak személyéről a szakmai előértékelés után a Pályázati Bizottság dönt. Az „Életműdíjban” olyan tehetséggondozó szakemberek részesülnek, akik legalább 20 éves folyamatos, kiemelkedő és eredményes munkát végeztek versenyfelkészítés terén, illetve módszertanilag kimagasló színvonalú tehetséggondozó, tehetségfejlesztő vagy tehetségsegítő tevékenységet folytattak.
A jutalom forrását a Nemzeti Tehetség Program (NTP) biztosítja. A díjakat Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár, Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár, valamint Sándor-Kovács Dóra, a Nemzeti Tehetség Központ ügyvezetője adta át.
Halászné Veres Zsuzsa – a billentyűs tanszak korábbi vezetője, zongora mesterpedagógus, szaktanácsadó, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gyakorlatvezető tanára - "Kiváló tehetséggondozó" egyéni kategóriában kapta meg a legrangosabb tehetségsegítői díjnak számító elismerést.
A zongoratanárnő, miután átvette a díjat kifejtette, hogy a zenei tehetség igen korán megnyilvánul.
„Felismerése, kibontakoztatása, gondozása számomra mindig különleges,inspiráló feladat és élmény, ami állandó önképzésre ösztönöz ma is – tette hozzá. - A tehetséggondozás fontos része a versenyzés. Úgy gondolom, a tehetségeknek fejlődésükhöz szükségük van a megmérettetésekre. A tanítványaim már évtizedek óta rendszeres résztvevői és díjazottjai a különböző regionális,országos és nemzetközi zongoraversenyeknek. Sikeres felkészítésükért sok alkalommal kaptam tanári különdíjat magam is.
Több,mint négy évtizedes tehetséggondozó tanári tapasztalatomat és tudásomat igyekszem továbbadni a tanárjelölt hallgatóimnak és az érdeklődő kollégáknak is. Nagy megtiszteltetés és boldogság számomra, hogy a Mol Mester-M Díj 2017 - életműdíj után, erre az elismerésre is érdemesnek találtak!”
H. Veres Zsuzsa számos növendéke választotta a zenei pályát hivatásul, nemcsak zongora, hanem orgona, csembaló, zeneszerzés, szolfézs-zeneelmélet, karvezetés és népi ének szakokon továbbtanulva. Megkérdeztük, kiket tudna kiemelni közülük, de azt felelte:
„Nem szívesen emelnék ki neveket, mert nemcsak zongoristaként vannak tanítványaim a pályán, van aki zeneszerző lett, más szolfézstanár, Zeneakadémiát végzett népi énekes, csembalóművész, zongorahangoló… - és sorolhatnám. Mindegyikükre egyformán büszke vagyok, és a legtöbbjükkel kapcsolatban állok. A kapcsolatunkat jellemzi, hogy időnként szerveznek „régi növendék találkozókat”. A díjat kimondottan a tehetséggondozásért, a versenysikerekért kaptam, de ez csak egyik részét képezi a munkámnak. Zenepedagógusként a tehetséggondozás mellett a másik fő célom, hogy a különböző zenei képességű növendékeimet mind a klasszikus zene bűvkörébe vonjam, és a zongorázással életre szóló örömforráshoz juttassam.”
Gratulálunk a díjhoz!