II. Magyar Kortárs Kamarazenei Fesztivál díjátadó gálahangverseny az Eötvös10 Művelődési Házban
Tisztelettel meghívjuk Önt és kedves családját 2023. január 22-én vasárnap 11 órára, a Magyar Kultúra Napján tartandó II. Magyar Kortárs Kamarazenei Fesztivál díjátadó gálahangversenyére az Eötvös10 Művelődési Házba (1067 Budapest, Eötvös u. 10.). A programra a belépés ingyenes!
Artisjus Pedagógusi Díjat kapott zongoratanárunk, Réti Tamás
A díjazottat Szitha Tünde, a Universal MP Editio Musica Budapest ügyvezető igazgatója laudációjában így méltatta:
„A Tóth Aladár Zeneiskola, melyet Fodor Ernő alapított 1903-ban, működésének kezdete óta a mindenkori kortárs zene oktatásának egyik legfontosabb bázisa. Dohnányi, Bartók, Weiner és Kodály és kortársaik pedagógiai céllal is komponált művei már az 1920-as évek óta az iskola tananyagának és a növendékhangversenyeinek állandó részei voltak. A 2. világháború után ez az iskola lett az alapfokú zeneoktatás újító szellemű központja. Az itt működő tanárok által közreadott hangszeriskolák és pedagógiai programok nemcsak a klasszikus zenejátszás rejtelmeibe vezették be a zenei tanulmányaikat kezdő legfiatalabb generációkat , hanem sok évtizeden keresztül súlyt fektettek az új zene iránti fogékonyság kialakítására is.
Réti Tamás 2005 óta a Tóth Aladár Zeneiskola zongoratanára, 2013-tól egyik igazgatóhelyettese. Nemcsak tanárként, hanem vezetőként is követi az immár 120 éves hagyományokat. Halászné Veres Zsuzsa és Vadász Zsuzsanna segítségével és közreműködésével 2019-ben szervezte meg először a magyar zongorás kamarazenét fókuszba állító Magyar Kortárs Kamarazenei Fesztivált. A Covid időszak alatti kényszerű szünet után 2022 őszén második alkalommal rendezték meg a versenyt és már tervezik a következő évi esemény kiírását is. Az országos hatókörű rendezvény egyrészt teret kíván adni az együttmuzsikálás örömének, másrészt ösztönözni kívánja új pedagógiai művek megszületését és teret ad e művek bemutatásának is.
Az eddigi sikerekhez szeretettel gratulálok, és kívánom, hogy a verseny az elkövetkező években is minél több művön keresztül hozzon létre kapcsolatot a zenélni tanuló gyerekek és a magyar zeneszerzők idősebb és fiatal generációi között.”
Réti Tamás 2016-tól gyakorlatvezető mentortanár (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Pécsi Tudományegyetem), jelenleg a Pécsi Tudományegyetem "Oktatás és Társadalom" Neveléstudományi Doktori Iskolájának hallgatója. Zenepedagógiai kutatásainak fókuszában Varró Margit és Czövek Erna - a hajdani Fodor Zeneiskola, későbbi nevén I. sz. Körzeti Zeneiskola - tanárainak elméleti és gyakorlati munkássága, tágabban a zenei tehetséggondozás áll. E témákban számos alkalommal publikált illetve tartott előadást.
Artisjus Pedagógusi Díjjal azokat a zenepedagógusokat - valamint magyar nyelv és irodalom tanárokat - jutalmazzák, akik tanári pályafutásuk során nagy hangsúlyt fektetnek a kortárs magyar zene, illetve irodalom terjesztésére. Missziójuk, hogy a felnövekvő nemzedékek anyanyelvükként értsék és interpretálják a kortárs magyar zenét és irodalmat. Réti Tamás növendékeit már kezdő tanárként is rendszeresen vitte versenyekre, és évről évre mindig akadt egy-két kiemelkedő sikereket elért tanítványa. Fontosnak tartja, hogy már az alapfokú képzés során is rendszeresen találkozzanak a gyerekek kortárs zeneszerzők műveivel. E gondolat jegyében rendezi meg a Tóth Aladár Zeneiskola háromévente a Kortárs Magyar Kamarazenei Fesztivált Kovács Kálmánné "Babszi" emlékezetére. A fesztivál gálaestjén minden alkaalommal átadják a Babszi-díjat, melyet első alkalommal Réti Tamás kapott meg Eckhardt Gáborral, és Halászné Veres Zsuzsa akkori zongora tanszakvezetővel együtt.
December 13-án megadjuk a végtisztességet volt tanárunknak
Magyar Margit igazgató így búcsúzott a zenepedagógia egyik meghatározó személyiségétől, iskolánk legendás tanárától.
Közönségdíjat nyert Vida-Kun Gábor a XVI. Lengyel Zenei Fesztiválon
Gordonkajátékával közönségdíjat nyert Vida-Kun Gábor a Liszt Ferenc Zeneiskola-Alapfokú Művészeti Iskola és Győr Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata szervezésében megrendezett XVI. Lengyel Zenei Fesztiválon.
A díjat Andrzej Kalinovszkij lengyel konzul adta át zeneiskolánkban, december 2-án, Magyar Margit igazgató meghívására.
A konzul fontosnak tartja a klasszikus zene és a lengyel kortárs zene jelenlétét a magyarországi zenei kultúrában, ezért kezdettől támogatja a programot.
Gratulálunk növendékünknek, felkészítő tanárának, Dávid Krisztinának és zongorakísérőjének, Gyülvészi Gábornak!
Gábor játéka itt hallgatható meg a 52.30 perctől.